Rekreacja czy może już trening?

Ćwiczenie tzw. core pomagają utrzymać prawidłową postawę w trakcie biegu || fot. pixabay.com
Ćwiczenie tzw. core pomagają utrzymać prawidłową postawę w trakcie biegu || fot. pixabay.com

Próbuję sprecyzować granicę, gdzie kończy się rekreacyjny wymiar tej aktywności, a kiedy możemy z dumą o sobie powiedzieć, że uprawiamy ten sport.


Gdy poznajemy kogoś nowego i temat schodzi na zainteresowania, pada pytanie o to, co robimy w czasie wolnym, co jest naszą pasją. Odpowiadamy, że biegamy. Wtedy nasz rozmówca dopytuje, czy tak sobie truchtamy (uprawiamy znany z filmów poranny czy wieczorny jogging w niespiesznym tempie), czy może coś więcej.

No właśnie. Jaki jest status naszej aktywności fizycznej? Postaram się odpowiedzieć, wykorzystując kilka kryteriów

Objętość treningowa

Zdaniem Piotra Książkiewicza, trenera lekkoatletyki oraz współorganizatora popularnego w całej Polsce cyklu miejskich biegów przełajowych City Trail, trening zaczyna się wtedy, gdy w każdym tygodniu przemierzamy przynajmniej 40 km.

Trening biegowy zaczyna się przy objętości 40 km tygodniowo
Trening biegowy zaczyna się przy objętości 40 km tygodniowo || fot. pixabay.com

Systematyczność

Bieganie w sposób świadomy zakłada ukierunkowanie na jakiś cel. Na marginesie dodam, że warto mieć takie biegowe postanowienia, żeby się nie znudzić tą aktywnością. Przy okazji: sprawdź sposoby na to, żeby bieganie nie było nudne.

Na początku może to być zbudowanie formy, która umożliwi bieg bez zatrzymania przez 30 minut. Później będzie to pokonanie 5 km, a następnie coraz większych dystansów. Z czasem pojawia się myśl, żeby poprawić swoje osiągi, czyli biegać coraz szybciej na określonym odcinku.

Systematyczność warunkuje postępy w bieganiu
Systematyczność warunkuje postępy w bieganiu || fot. pixabay.com

Realizacja tych zamierzeń wymaga systematyczności. By utrzymywać wydolność i robić postępy, trzeba biegać minimum trzy razy w tygodniu. Najlepiej co dwa-trzy dni. Bez tego aparat ruchu, układ krążenia, układ oddechowy nie będą dostosowywać się do wysiłku. Pod względem wydolności będziemy stać w miejscu.

Środki treningowe

Trenowanie biegania nie polega tylko na bieganiu, czyli przemieszczanie się z punktu A do punktu B w tempie umożliwiającym rozmowę. Co prawda w ten sposób buduje się ogólną wytrzymałość biegową (w slangu nazywa się to OWB1), która zarazem stanowi podstawowy środek treningowy, ale nie może być jedynym.

Środek treningowy BPG (bieg pod górę)
Środek treningowy BPG (bieg pod górę) || fot. pixabay.com

By harmonijnie rozwijać swoje ciało i poprawiać wyniki biegowe, trzeba biegać w zróżnicowanym tempie, zróżnicowanym terenie oraz wykonywać określone ćwiczenia. Bez nich poprawa możliwości wysiłkowych jest możliwa, ale tylko do pewnego momentu. Przy okazji urozmaicamy sesje i zapobiegamy nudzie, która wielu zniechęca do regularności.

Więcej o głównych środki treningowych przeczytasz przy innej okazji. Napiszę o tym osobny tekst.

Trening uzupełniający

Chodzi o wykonywanie czynności ogólnorozwojowych, które wspomagają bieganie. Poza gimnastyką (wymachy rąk, nóg, krążenia ramion, bioder, kolan, skłony, pompki, podskoki, rozciąganie) treningiem uzupełniającym są np.

  • ćwiczenia mięśni głębokich (ang. core), które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy podczas biegu – właściwa postura zapewnia optymalną ekonomikę biegu (mniej się męczymy, szybciej pokonujemy dany odcinek, unikamy przeciążeń w strategicznych miejscach aparatu ruchu),
  • ćwiczenia siłowe – na siłowni albo/i z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała (np. pompki, przysiady, wspięcia, podciąganie, wejścia na krzesło),
  • rolowanie – automasaż z wykorzystaniem np. wałka (stąd mówi się o wałkowaniu) albo innych akcesoriów,
  • ćwiczenia z taśmami i gumami.

Jak widzisz, trenowanie biegania – nawet na poziomie mocno amatorskim – znacząco różni się od rekreacyjnego uprawiania tej aktywności. To pierwsze przewiduje dużo szerszy zakres czynności. Wiąże się też z inną intensywnością wysiłku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*